Projekt Unijny

W wieku przedszkolnym dziecko rozwija się najintensywniej. Chłonie wiedzę, nabywa umiejętności i rozwija zainteresowania oraz zdolności. Urozmaicone pod względem technik realizacji zajęcia pozwalają maluchom na rozpoznanie obszaru ich hobby, wzmagają wyobraźnię, kształtują kreatywność, umożliwiają rozwijanie aktywności, samodzielności, a także doskonalą umiejętności współpracy. Zajęcia rozbudzają ciekawość, dają okazję do różnorodnych doświadczeń, pobudzają do aktywności intelektualnej, mobilizują do pokonywania trudności i współdziałania w zespole.
Wierzymy, że szeroki wachlarz realizowanych w Przedszkolu ,,Bajeczna Kraina” zajęć zarówno z dziedzin podstawowych jak i nowoczesnych pozwoli przedszkolakom na ich harmonijny rozwój, który procentować będzie w późniejszym etapie ich edukacji.
Wypełnione zabawami, ciekawymi zadaniami i grami zajęcia z matematyki pozwalają naszym przedszkolakom na budowę solidnych fundamentów Królowej Nauk. Pomagają dzieciom w zrozumieniu liczb i działań na nich, zapoznają z umiejętnością mierzenia oraz pobudzają zmysł przestrzenny i intuicję geometryczną.
Zajęcia z matematyki w naszej placówce zakładają realizację treści tematycznych w każdej grupie wiekowej, na jednych zajęciach odbywających się co dwa tygodnie oraz utrwalanie wprowadzonych pojęć w ciągu pozostałych dni. Zajęcia te prowadzone są zgodnie z program edukacji matematycznej wg. prof. E. Gruszczyk-Kolczyńskiej, która ujmuje 12 kręgów tematycznych w tym: orientacja przestrzenna, rytmy, kształtowanie umiejętności liczenia oraz dodawania i odejmowania, wspomaganie rozwoju operacyjnego rozumowania, rozwijanie umiejętności mierzenia długości, klasyfikacja, układanie i rozwiązywanie zadań arytmetycznych, zapoznanie dzieci z wagą i sensem ważenia, mierzenie płynów, intuicje geometryczne, konstruowanie gier przez dzieci, zapisywanie czynności matematycznych znakami.
Zajęcia z informatyki zapoznają maluchy z nowoczesnymi urządzeniami i podstawowymi programami multimedialnymi. Praca z komputerem, czy tabletem ćwiczy pamięć, wyrabia spostrzegawczość, doskonali percepcję wzrokowo-ruchową.
Zajęcia z informatyki realizowane są w przedszkolu w systemie cotygodniowym. Dzieci poznają zasady bezpieczeństwa i higieny pracy z sprzętem IT, uczą się budowy komputera, poznają klawiaturę, ćwiczą motorykę ręki podczas pracy z myszką oraz panelem dotykowym (touchpad). Poznają podstawowe możliwości i programy komputerowe. Pobudzają kreatywność podczas pracy z programem graficznym Paint.
Dzięki dofinansowaniu Unijnemu placówka zostanie doposażona w laptopy oraz tablety.
W związku z tym podczas zajęć jedno urządzenie obsługiwane będzie przez dwoje dzieci. Lekcje zostaną rozszerzone również o działania w oparciu o tablice interaktywne.
Dzięki specjalistycznym klockom z serii Lego WeDo dzieci poznają nowy, praktyczny wymiar robotyki będącej kluczowym elementem nauk ścisłych. Budowanie za pomocą klocków rozmaitych konstrukcji, które następnie można wprowadzić w ruch rozwija zdolności manualne, techniczne oraz pobudza umiejętność kreatywnego myślenia. Natomiast działanie w parach uczy dzieci pracy w grupach oraz przyczynia się do budowania partnerskich relacji między rówieśnikami.
Praca z sterowaną gąsienicą Fisher Price oraz z wyposażonymi w liczne sensory edukacyjnymi robotami Dash i Dot pozwolą maluchom na ,,wejście” w świat programowania (m.in. tworzenie zdarzeń, algorytmów, budowanie sekwencji i pętli). Przy tym rozwijają umiejętności logicznego myślenia skupionego na rozwiązywaniu problemów, kreatywnego podejścia, precyzyjnego prezentowania swoich myśli, współpracy i podstaw j. angielskiego (nauka poprzez zabawę).
Zajęcia realizowane są w systemie co dwutygodniowym.
Taniec, oraz zabawy muzyczno-ruchowe w znaczący sposób sprzyjają rozwojowi dziecka, wzmacniają jego ciało, kształtują sylwetkę, poprawiają gibkość, skoczność oraz koordynację i poczucie własnego ciała. Dziecko uczy się kontrolować ruch i samego siebie. Taniec wpływa na pamięć dziecka, szczególnie na pamięć ruchową, którą kształtujemy poprzez powtarzanie sekwencji kroków i figur tanecznych. Przedszkolaki poznają różne techniki tańca co pozytywnie wpływa na ich inwencję twórczą i dostarcza mnóstwo radości. Dodatkowo taniec ośmiela maluchy i ułatwia komunikowanie się z rówieśnikami. Zajęcia z tańca odbywają się raz w tygodniu.
Rytmika w naszym przedszkolu to zajęcia umuzykalniające dziecko i stymulujące jego wszechstronny rozwój. Zajęcia rozwijają zarówno słuch jak i motorykę przedszkolaka. Dzieci uczą się rozpoznawać brzmienia podstawowych instrumentów muzycznych, dźwięków, odróżniać kontrast tempa i dynamiki. Wykonują proste rytmy za pomocą klaskania, tupania, oraz z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych. Muzyka wielokrotnie wykorzystywana jest do wyrabianie umiejętności ładnego poruszania się oraz ćwiczeń inhibicyjno – incytacyjnych, które to wpływają na rozwój szybkiej orientacji (błyskawiczna reakcja), ćwiczą umiejętność koncentrowania się, świadomego pobudzania i hamowania reakcji ruchowej, kształcą samoopanowanie i sprawność fizyczną.
Zajęcia z rytmiki rozwijają wrażliwość przedszkolaków, budzą zamiłowanie do śpiewu, muzyki i tańca, ale również wyrabiają dyscyplinę, poczucie dokładności i porządku. Nauka piosenek kształtuje pamięć od najmłodszych lat.
Zajęcia rytmiki odbywają się w naszej placówce dwa razy w tygodniu.
Zajęcia z języka angielskiego w naszej placówce odbywają są trzy razy w tygodniu w grupach dziesięcioosobowych. Biorąc pod uwagę charakterystykę wieku dziecięcego realizowany program nauki języka angielskiego kładzie nacisk na zabawę i muzykę. Wspomniane elementy w sposób naturalny wprowadzają dzieci w świat języka obcego. W szybkim przyswajaniu wiedzy naszym maluchom pomaga bohaterka studiowanego podręcznika – małpka Cheeky, która wraz ze swoimi przyjaciółmi: słoniem Tomem, Ellie i lwem Rorym przeżywa mnóstwo fascynujących przygód. Wraz z małpką dzieci poznają między innymi podstawowe zwroty przydatne w codziennym życiu, nazwy otaczających przedmiotów, nazwy dni tygodnia, popularne święta. Każdy blok tematyczny wypełniony jest zajmującymi ćwiczeniami, takimi jak dopasowywanie, kolorowanie czy pisanie po śladzie. Znaczną część materiału dzieci przyswajają również poprzez słuchanie oraz śpiewanie piosenek.
Dzieci uczące się języka angielskiego od najmłodszych lat szybciej go przyswajają. Co za tym idzie, mają większe szanse na pełne jego opanowanie i większe możliwości na rynku pracy w przyszłości.
W ramach realizacji Projektu Unijnego przedszkolaki biorą udział w licznych warsztatach edukacyjnych, które rozwijają ich zdolności manualne oraz pozwalają odkrywać świat. Podczas warsztatów chemicznych dzieci poznają podstawowe wyposażenie laboratoryjne, właściwości fizyko-chemiczne ciekawych substancji takich jak suchy lód, czy ciekły azot. Uczą się jak wykonać ogromne bańki, kolorowe ,,glutki”, efektowny wulkan, czy skutecznie rozdzielić mieszaniny niejednorodne. Warsztaty mydlarskie zapoznają młodych naukowców z produkcją eko-mydła oraz kul kąpielowych z wykorzystaniem baz glicerynowych, barwników i olejków eterycznych. Na warsztatach świecowych wszyscy samodzielnie wykonują kolorowe i pachnące świeczki. Podczas warsztatów z gliny i ceramiki przedszkolaki zapoznają się z trudnym rzemiosłem garncarza poprzez samodzielne toczenie miseczek na kole garncarskim. Uczą się rozróżniać rzeźbę od płaskorzeźby oraz tworzą własne arcydzieła z gliny i gipsu. Warsztaty decoupage uwrażliwiają małych artystów na piękno sztuki w trakcie twórczego ozdabiania drewnianych i tekturowych elementów. Z kolei warsztaty z recyklingu budują w maluchach świadomość potrzeby ponownego wykorzystania licznych materiałów co zapewni ograniczenie ilości odpadów.